Genç ciltler, doğal hyaluronik asitin yüksek konsantrasyonu sayesinde diri, sıkı, yumuşak ve dolgun görünür. Ciltteki hyaluronik asit miktarı, yıllar içinden azalarak nem, esneklik, sıkılık ve hacim kaybına neden olur. Yaş, cinsiyet ve hormon dengesi gibi bireysel özelliklerin yanı sıra, güneşe çıkma, ilaç ve sigara kullanımı gibi dış faktörlerin de doğal hyaluronik asit parçalanması üzerinde negatif etkisi olabilir. Cildin doğal yaşlanması kırışıklıklar, avurtlarda hacim kaybı ve incelen dudaklarda kendini gösterir.

 

Hyaluronik Asit

  • Nemi düzenler
  • Fibroblast aktivitesini arttırır
  • Kollajen sentezini harekete geçirir
  • Serbest radikalleri bağlar
  • Besinler ve parçalanma ürünleri için difüzyon ortamı gibi çalışır

 

 Genç bir cilde sahip olmak için;


  • Cildin genç ve canlı kalabilmesi için hangi ürünleri seçmeliyiz?
  • Hangi ürünler cildin güzelliğini korur?
  • Yaşlanan cildin belirtileri nelerdir?

 

30’lu yaşlar itibari ile alında ve göz çevresinde ince kırışıklıklar, cilt değişiklikleri meydana gelir ve cilt elastisitesini kaybetmeye, kurumaya başlar. 40’lı yaşların başlangıcında, alında ve göz çevresinde daha fazla kırışıklar meydana gelmesinin yanı sıra ağız çevresinde derin nazolabial kıvrımlar oluşur. Yüz, hacmini ve cilt elastikiyetini kaybeder. 50’li yaşlara doğru gözaltı çukurları daha belirgin hale gelir, sarkmalar ve kırışıklıklar artar, dudak konturu bozulmaya başlar. Bunun dışında yüzün alt bölgesinde gözlenebilen doku sarkmaları oluşur.

 

Ancak, bu belirtileri geciktirmek için düzgün bir beslenme cilde yardımcı olabilir.

 

Vitaminler ve Mineraller

          

Aslında cildin, A vitamini gibi epidermisi geliştirici ve cildin yıpranmasını önlemeye yardımcı olan vitaminlere ihtiyacı vardır. C vitamini kollejen üretimini teşvik eder. Е vitamini ise serbest radikalleri ortaya çıkarırken B3 vitamini cilde pembe bir görünüm verir, kurumasını önler ve UV ışınlarından korur. К vitaminleri veya selenyum gibi mineraller vücudumuzda omega-3 ve omega-6 yı dengeler. Bal cildin elastikiyetini sağlar ve çinko ise hücre yenilenmesine katkıda bulunur.

 

Peki, tüm bu vitaminleri hangi besinlerden alabiliriz?

 

Balık, sebze ve meyveler vitaminler açısında zengin besinlerdir.

Somon, ringa, sazan, hamsi, sardalye ve taze ton balığı omega-3 açısından oldukça zengin balık türleridir ve yağ asidi içerdiklerinden hücre yenilenmesine katkı sağlarlar.

Sebzelere gelince, sebzeler cildin canlı ve genç olabilmesi için mükemmel bir kaynaktır ve aynı zamanda sağlıklı beslenmenin en doğal yollarından birisidir.

 

Antitoksin bakımından zengin ıspanak, patlıcan veya flavonoid içeren birçok renkli meyve, C vitamini bakımından zengin rezene, biber, brokoli, lahana ve maydanoz yiyebilirsiniz.

 

Mesela domates tüketiniz, domates kırışıklıkları azaltır ve aynı zamanda antioksidan açısından çok zengin bir besindir. Başka bir harika ürün ise avokadodur, çünkü sahip olduğu tekli doymamış yağ asitlerinin cildi beslenme özelliği vardır. Kuru fasulyeden bahsetmek gerekirse, kuru fasulye kollajen üretimini arttırdığı için cilt üzerinde gençleştirici etkisi vardır ve cildi ultraviyole ışınlarından kaynaklanan hasarlardan korur. Soğan ve sarımsak da selenyum açısından zengin besinler arasında yer alır.

 

Meyvelere gelince, özellikle narenciye bizler için önemli besin kaynaklarıdır. Limon, portakal ve kivi gibi meyveler C vitamini bakımından zengindir. Karpuz cildin en iyi arkadaşıdır! A ve C vitaminleri içerir, çinko ve E vitamini bakımından zengin olan tohumları selenyum içerir. Yaban mersini ya da ahududu gibi kırmızı meyveler de antioksidan içermektedir. Üzüm, serbest radikaller bakımından zengin temel ürünlerden bir tanesidir ve hyalüronik asit, kollajen ve elastin yıkımını engeller. Ayrıca kayısı, mango, nar ve incir cildin güzelleşmesi ve canlanması için gereken beslenmeyi sağlar. İçeceklere baktığımız zaman cildimiz için en iyi içeceklerden biri yeşil çaydır. Yeşil çay antioksidan deposudur.

Not: Kenevir yağını mutlaka deneyiniz! Kenevir yağı, doymamış yağ asitleri ve omega3 ile omega6 açısından zengin olduğu için cildin doğal ışıltısını geri kazanmasına yardımcı olur.  Cilde doğrudan günlük uygulayabilirsiniz, ya da salata için çeşni olarak kullanabilirsiniz.