Septorinoplasti (Estetik ve Fonksiyonel Burun Ameliyatı)

   Septorinoplasti (Estetik ve Fonksiyonel Burun Ameliyatı)

   Burun kişinin hayatında en belirleyici faktörlerden birisidir demek inanın çokta abartılı bir söz değil gerçeğin ta kendisidir. Yüz yüze iletişime geçen iki insan bir birinin gözüne odaklanırlarsa iletişimleri en üst seviyede olur ama eğer yüzdeki organlardan herhangi birisinde anormallik varsa odaklanma oraya yönelir ve mükemmel iletişime geçilemez. Bu anormalliğe en çok sahip olan organda kuşkusuz burundur. Çoğu kimse normal bir buruna sahip olmak ister bu da bütün insanların en doğal hakkıdır. 
Hepimiz diğer insanlardan biraz farklı olamak isteriz. Ama bu farklılığın bir anormallik olmasını istemeyiz. Kişiliğimizi belirten bize uygun bir yüz ve yüzümüze uygun organlarımız olsun isteriz. Mesela kimse büyük eğri bir burundan hoşlanmaz, her insanın burnu gibi kendi burnumuzun da orta hatta olmasını, ne büyük ne de küçük olmasını isteriz. Ama ne yazık ki bazı insanlar bu konuda biraz şanssız doğmuş.
  
   Sizde güzel bir burna sahip olabilirsiniz en azından normal bir buruna, nefes almayan ve şekli bozuk bir burunla ömür boyu yaşamak zorunda değilsiniz. Septorinoplasti operasyonu günümüzde en sık yapılan estetik ameliyatıdır sizde bu ameliyat sayesinde güzel ve nefes alan bir buruna kavuşabilirsiniz.
Tamam karar verdiniz burnunuzun yeniden doğmasını istiyorsunuz peki ne yapmalısınız. Öncelikle bir uzmana başvurup gerçekten bu değişikliğin gerekli olup olmadığını onunla tartışmalısınız ve ondan sonra kararınızı kesinleştirip araştırmaya başlamalısınız bu noktada şu önemli soru karşımıza çıkacaktır.
Burnumu kime emanet etmeliyim?
Eski zamanlardan günümüze burnu güzelleştirmeye ve hava yolunu açmaya çalışan çok sayıda hekim olmuş, bir zamanlar sadece estetik cerrahların uğraş alanı olarak görülmüş ama en sonunda bu işin en iyi uygulayıcısının burnun dışı gibi içini de iyi bilen kulak burun boğaz hekimleri tarafından layıkıyla yapılabileceği anlaşılmıştır.
Hangi yaşlarda bu operasyon yapılabilir? 
Kadınlarda 16 – 17 yaşlar erkeklerde 17 – 18 yaşlardan başlanarak her yaşta bu operasyon güvenle yapılabilir.
Ameliyattan önce neler dikkat etmemiz gerekir?Ameliyattan bir hafta öncesinde aspirin türü kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalı, grip sinüzit gibi üst solunum yolu hastalıklarımız varsa tedavi edilmelidir.
Ameliyat sırasında ağrı hissedecek miyim?
Ameliyat genel anestestezi altında yapılan bir ameliyattır. Siz ameliyat sırasında uykuda olduğunuz için herhangi bir ağrı sözkonuusu değildir. Bu noktada genel anestezi riskli değil mi diye bir soru geliyor. Tabiki her ameliyatın her anestezinin bir riski vardır ama günümüzde her hastanede bir anestezi uzmanı bulunuyor ve son derece modern anestezi aletleriyle bu işlem yapılmaktadır bu sebeple günümüzde genel anestezinin riski en alt düzeye inmiştir.
Ameliyat ne kadar sürer?
Burundan buruna değişmekle birlikte 90 ile 150 dakika arasında değişen sürelerde operasyon tamamlanmaktadır.
Ameliyat sonrasında tampon konuyor mu?
Günümüzde klasik manada bez tamponlar yerine burnun şeklini alan çıkartırken acı vermeyen ve burnun içindeyken nefes almamıza olanak sağlayan doyle nazal splint konmaktadır. Burun dışına eğer kemiğe müdahale edilmişse termal splint konmaktadır. Termal splint ısıyla şekil alabilen plastik malzemedir ve herhangi bir ağrı hissi oluşturmamaktadır.
Ameliyat sonrası neler yapılmalıdır?
Ameliyattan sonra ilk 24 saat buz uygulaması yapılır yani burnun her iki yanına aralıklarla buz konur, 4 saat sonra burun içi laktatlı ringer serumla yıkanmaya başlanır ve günde 4-5 defa tamponlar çıkana kadar devam edilir bu yıkama burnun tıkanmasını ve kurumasını engeller.
Termal splint genelde 7 gün sonra çıkartılır ve dikişler alınır sonrasında burun sırtına 5 gün duracak micropor bandla bandajlama yapılır.
1 ay süreyle hafif sporlardan 6 ay süreyle müsabak ve ağır spordan kaçınılmalıdır. Eğer morluklar tam geçmemişse güneşlenme yapılmamalıdır. 2 ay süreyle ağır gözlük takılmamalıdır.
10 gün sonra herhangi bir komplikasyon gelişmemişse işinize geri dönebilirsiniz.
Pahalı bir operasyon mudur?
Hem estetik hemde burun içi eğrilikleri aynı seansta ve aynı cerrah tarafından yapıldığı için nispeten çok pahalı olmayan bir operasyondur fiyat bilgisini doktorunuzdan yüz yüze görüşme sonrası öğrenebilirsiniz.  
 
     Burnun estetiği dışında endoskopik olarak tam ve mükemmel fonksiyonel sonuca ulaşmak için endoskopik cerrahi alet ve kullanım tecrübesi KBB Branşını şanslı kılıyor. Bir hastamızın ameliyat öncesi tomografi bulgularında gözlenen burun içi üç boyutlu komplike tıkanıklığının Harika düzelmiş sonucunun endoskopik görüntüleri ile birlikte.