Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Çokkeser, kulak çınlamasının önemli bir sağlık sorunu olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Yaşar Çokkeser, yaptığı açıklamada, kulak çınlamalarının, bazı patolojik değişikliklerden olabileceğini belirtti. "Kafa içindeki bu seslere genel olarak tinnitus denilir ve çok yaygındır. Tinnitus zaman zaman ortaya çıkabilir veya siz sürekli olarak bir ses duyabilirsiniz. Çok kalın veya çok ince olabilir, tek kulağınızda veya her iki kulağınızda da duyabilirsiniz. Zil sesi sürekli olduğunda bu kişiyi çok rahatsız edebilir" diyen Prof. Dr. Çokkeser, şunları kaydetti:

"Bu rahatsızlık, kişilerin normal hayatlarını etkileyecek boyuta kadar çıkabilir. Çınlama tedavisiyle ilgili son dönemlerde oldukça yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Henüz tamamen ortadan kaldırıcı bir yöntem olmamakla beraber çınlamanın hayatımız üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerden kurtarıcı, onunla yaptığımız savaşta bize üstünlük sağlayıcı yeni ve etkili metodlar vardır. Modern çağın müzmin hastalıklarından biri olan kulak çınlaması, toplumun yüzde 15'inde görülüyor ve bir çoğunun sebebi bulunamadığı için tedavi de edilemiyor."

Kulaklarda duyulan çınlama, vızıltı, ıslık, zil, uğuldama gibi seslere tinnitus denildiğini ve tinnitusun hastalık değil bir belirti olduğunu ve tespit edilen 120'yi aşkın tinnitus nedeni bulunduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Çokkeser, şöyle devam etti:

"Öncelikle şunu belirtmekte yarar var. Kulak çınlaması bir hastalık değildir, çeşitli hastalıkların belirtisidir. Birçok hastalık kulak çınlaması şeklinde kendini gösterebilir. Kulak çınlaması, tümör ve damar hastalıklarının habercisi olabilir. Kulak çınlaması uğultu, gürültü, ince bir ses, rüzgar sesi ya da nabız vuruşu şeklinde kendisini gösterebilir.

Sürekli olmayan ve kaynağı bulunan bazı çınlamalar kötü olmuyor; örneğin kulak kiri geçici bir süre çınlama yapabiliyor. Kulak enfeksiyonu tedavi edildikten sonra çınlama düzelir. Genel itibariyle çınlamaya işitme kaybı da eşlik edebiliyor. Çınlamaya neden olan ses kaynağı kulak kaynaklı ve dış kaynaklı olarak ikiye ayrılıyor. Öncelikle şunun bilinmesinde yarar var. Kulak çınlaması bir hastalık değil. Bir hastalığın etkisinden kaynaklanırken; çınlamaya neden olan hastalık olarak da ortaya çıkıyor. Çınlama ciddi psikolojik hastalıklara yol açabilirken; kulak çınlama etkisi kişiden kişiye farklılaşabiliyor."

Prof. Dr. Çokkeser, çınlamanın devam ettiği takdirde uyku bozukluğu, depresyon, atalet, umutsuzluk, hayal kırıklığı, sinirlilik ve tedirginlik gibi sorunlar yaşandığını ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yıldan yıla kötüleşen, çınlama korkusu yaşamı olumsuz yönde etkiliyor. Çınlama ile beraber işitme kaybı oluştuğundan sorunu daha da artırmasının yanı sıra; çınlama daha da açık hale geliyor. Bazı durumlar konuşmalara katılımı bile zorlaştırırken; genelde bu kişiler sakin ortamdan korkar duruma geliyorlar. Çünkü çınlama daha açık şekle gelirken; bazılarını da yüksek gürültü rahatsız ediyor. Çınlama, hastalık kaynaklı olduğu gibi yaşam tarzı kaynaklı da olabiliyor. Özellikle genç nesil MP3-Player, iPod gibi müzik aletleriyle yüksek volümlü müzik dinleyerek hem tinnitusa hem de işitme kaybına davetiye çıkarıyorlar. Çınlamaya neden olan kaynak bulunup ve kaynağının tedavisi mümkün olursa hastalık tedavi edilirken ve çınlamalar ortadan kalkıyor. Başta mutlaka uzman doktora gidip tinnitus kaynağını bulmak için bazı tetkikler yapılmalı. Hastayla ilgili detaylı bilgi vermek ses kaybının kaynağını bulmaya yardımcı olur. Eğer tinnitus yani kulak çınlaması dediğimiz rahatsızlık kaynağı bulunursa kısa sürede tedavi edilmesi mümkün. Tümör ve damar hastalıklarının sebep olduğu kulak çınlamaları, hayatı tehdit edici olabilir. Bunun için kulak çınlamaları mutlaka ciddiye alınmalı. Kulak çınlaması olan hastalar, mutlaka muayene olmalı. Kulak çınlaması görülen hastaların baş, boyun, kulak ve burun muayenesi olması gerekir. Hastaya teşhis konduktan sonra kulakta kireçlenme, iç kulak, tümör hastalıkları gibi durumlarda cerrahi uygulama yapmamız mümkün. Kulak çınlaması görülen hastaya öncelikle psikolojik destek verilmelidir. Tümör ve damar problemlerinin dışında hayati bir tehlikesinin bulunmadığı hastaya anlatılmalıdır. Ayrıca kulak çınlamasından şikayetçi olanlar özellikle kahve, çay, alkol ve sigaradan uzak durmalıdır."